Kis kerti csobogó - egy hétvége alatt
A víz életet visz a kertbe, vonzza a madarakat, pillangókat és nyugalmat sugároz. Aki arra vállalkozik, hogy vizi műtárgyat épít, telepít a kertjébe, az sokszor csak kerti tóban, medencében gondolkodik. Pedig nem csak ezek a megoldások jöhetnek szóba. Peter Robinson: Water gardens in a weekend című könyvében olyan egy, két, három hétvégén kivitelezhető vizes megoldásokat mutat be, melyek bárki számára kivitelezhetőek. Ezen projektek közül választottam egyet.
Amire szükség lesz:
- műanyag víztartály
- finom homok
- erős műanyag fólia
- kis kerti szivattyú
- merev vagy hajlékony cső
- egy kis térkődarab (a szivattyú alá)
- rozsdamentes fém háló
- mosott folyami kavics (kulé)
- Válasszuk ki a csobogó helyét. A víztartályt nyílásával lefelé tegyük a földre, majd homokkal szórjuk körbe a száját, így tudni fogjuk, mekkora kerületű gödröt ássunk. (Kevésbé precíz, vagy gyakorlott kertészek körülbelülre is kiáshatják a gödröt!)
- A gödröt kb. 10 cm-el mélyebbre ássuk, így lehetőségünk marad a pontosabb szintezésre, és a tartály földszint alá süllyesztésére.
- Homokkal 5 cm vastagon töltsük fel a gödör alját, majd helyezzük bele a tartályt és igazítsuk vízszintbe.
- Töltsük vissza a földet és a homokot a tartály köré és tömörítsük.
- Az erős műanyag fóliát terítsük a tartály fölé, majd ollóval vágjunk egy lyukat a közepére. A lyuk átmérője legyen egy kicsivel kisebb átmérőjű, mint a tartály szája.
- Vegyük le a fóliát és a fémhálót tegyük a tartály szájára. A hálónak elég erősnek kell lennie ahhoz, hogy a rá helyezett köveket elbírja. Ha a háló szélesebb, akkor vasfűrésszel, vagy drótvágóval vágjuk méretre.
- Vegyük le a méretre vágott fémhálót és a kis szivattyút helyezzük a tartály aljára. Tegyük alá a térkődarabot, így a tartály aljára leülepedő kosz és hulladék nehezebben tömíti el a szivattyú szűrőjét. Csatlakoztassuk a csövet a szivattyú kimeneti nyílásához és vágjuk méretre.
- Töltsük fel a tartályt néhány liter vízzel, kapcsoljuk be a szivattyút. Ha a cső felső végén feltörő vízsugár túl magas, akkor állítsunk a szivattyún. Ha túl alacsony, és már nem tudunk a szivattyún nagyobb fokozatot kapcsolni, akkor megoldás lehet, ha további térköveket helyezünk a gép alá, magasabbra emelve azt.
- Ha elégedettek vagyunk a vízsugár méretével, akkor helyezzük vissza a fémháló és rögzítsük hozzá (pl. dróttal, bilinccsel) a kimeneti csövet. Helyezzük rá a méretre vágott fóliát, mely a messzire fröccsenő vízcseppeket fogja visszavezetni a tartályba.
- Válogassunk olyan méretű folyami kavicsokat, melyek nagyobbak, mint a fémháló egy-egy cellájának mérete, ha ugyani kisebbeket választunk, azok előbb vagy utóbb a tartály alján fognak kikötni. Kapcsoljuk be a szivattyút, majd rövid ideig figyeljük a működést, hogy az utolsó finom beállításokat, igazításokat elvégezhessük.
